خبر گزاري کار ايران  29/02/1386                16:26
 

سالگرد تولد مصدق در قلعه احمدآباد برگزار شد
يوسف مولايي:
مصدق استانداردهاي يك «فرمانرواي خوب» را دارا بود

 
تهران- خبرگزاري كار ايران


يوسف مولايي،‌‏ حقوقدان و وكيل دادگستري در سالگرد تولد مصدق گفت: مرحوم دكتر محمد مصدق بسياري از استانداردهاي يك «فرمانرواي خوب» را در خود جمع كرده بود.
به گزارش خبرنگار "ايلنا"، مولايي ضمن گراميداشت سالروز تولد مصدق اظهار داشت: او درك عميقي از استقلال و آزادي داشت و اين دو را جداي از هم نمي‌‏دانست. از اين رو به طراحي و مهندسي استراتژيك منافع ملي پرداخت.
وي با اشاره به ملي شدن صنعت نفت، خاطرنشان كرد: اين استقلال‌‏طلبي مصدق بود كه منجر به ملي شدن صنعت نفت شد. مصدق از سرسپردگي سياستمداران پيش از خود به تنگ آمده بود و مي‌‏خواست دو عنصر استقلال و آزادي در جامعه را محقق كند.
مولايي افزود: استانداردهايي براي «فرمانرواي خوب» مشخص شده است كه مرحوم مصدق بسياري از اين فاكتورها را در خود جمع كرده بود، از اين رو توانست يك دولت مدرن دموكراتيك را پايه‌‏ريزي كنند.
وي تصريح كرد: افرادي كه در يك جامعه دور هم جمع مي‌‏شوند، ديگر رعيت نيستند، انسان‌‏هايي هستند كه داراي حق و حقوقي هستند كه دولت بايد آنها را به رسميت بشناسد.
بنا بر اين گزارش، در ابتداي اين مراسم عزت‌‏زاده به تفاوت‌‏هاي مصدق و اميركبير و قائم مقام اشاره كرد و گفت: اگرچه همه آنها از خدمتگزاران صادق اين كشور بودند اما قدرت مصدق در يك رابطه عمودي نبود. او قدرت خود را از مردم كسب كرده بود، ضمن آنكه مصدق علاوه بر مبارزه با استبداد داخلي، با استعمار خارجي نيز مبارزه مي‌‏كرد.
وي ادامه داد: مصدق سرآمد خدمت‌‏كنندگان تاريخ ايران است كه اين ناشي از تربيت او بود. مصدق هيچ‌‏گاه فضاي جامعه را محدود نمي‌‏كرد. دوران مصدق، مطبوعات و احزاب از آزادي كم‌‏نظيري برخوردار بودند، برخي از مطبوعات او را همچون خوك و حيوان ترسيم مي‌‏كردند اما مصدق به طور صريح دستور داده بود هيچ برخوردي با آنها صورت نگيرد.
عزت‌‏زاده با بيان خدمات مصدق، گفت: او در طرحي سعي داشت استعمار كشاورزان و استثمار كارگران را ملغي سازد، حقوق معلمان را افزايش دهد و بيمه‌‏هاي تامين اجتماعي را سامان دهد، كه اگر مي‌‏ماند و اين طرح‌‏ها عملي مي‌‏شد، وضعيت كشور بسيار متفاوت بود.
در ادامه اين مراسم، علي زرين از اعضاي جبهه ملي كرمانشاه نيز به تجليل از مقام محمد مصدق پرداخت و پس از آن شعري از اديب برومند درباره شخصيت مصدق قرائت شد.
بنابراين گزارش، جمعي از نيروهاي ملي- مذهبي همچون عزت‌‏الله سحابي, محمد بسته‌‏نگار , محمد نكوروح, خسرو سيف، علي‌‏اكبر معيني‌‏فر و اعضاي جبهه ملي، داوود هرميداوس باوند, پرويز ورجاوند, حسين شاه‌‏حسيني, اديب برومند و عباس امير انتظام در اين برنامه حضور داشتند. حضور برخي از افراد محلي در مراسم سالگرد تولد مصدق در قلعه احمدآباد نيز چشمگير بود.
پايان پيام

کدخبر 420832